Účinnost generátoru

Diskuze o konstrukci,funkci pomaluběžných generátorů.
Odpovědět
Zezulka
Příspěvky: 1
Registrován: 11 pro 2017 22:36

Účinnost generátoru

Příspěvek od Zezulka » 11 pro 2017 22:38

Dobrý den,

prosím Vás mám takový dotaz. V příloze Vám posílám tabulku roční výroby elektrické energie kaplanovy turbíny. Je možné aby účinnost generátoru se tak měnila? Popřípadě jakými vlivy se může takhle měnit.

Děkuji Vám moc za případnou pomoct, je to pro mě velice důležité.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Zezulka
Vyroba-turbiny1.jpg
Vyroba-turbiny1.jpg (100.48 KiB) Zobrazeno 12617 x

malavoda
Administrátor fóra
Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2017 19:51

Re: Účinnost generátoru

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 22:39

Dobrý den,
Nemohu se považovat a ani se nepovažuji za znalce problematiky generátorů a vodních děl takového výkonu. Pro posouzení účinnosti bych musel znát data generátoru a celkové provedení soustrojí včetně regulace apod. Mé vyjádření bude všeobecné tedy k zamyšlení se nad problematikou.
Generátory, jsou vyráběny na jmenovitý výkon, při kterém je i jmenovitá účinnost. Pokud je generátor provozován při jiném výkonu než je jmenovitý, bude i jiná účinnost. Záleží na konstrukci, provedení atd... Účinnost bude ovlivňovat i podíl zatížení jalovým výkonem. Tuto otázku by Vám měl objasnit výrobce, který by měl posoudit, zda je účinnost generátoru při daném výkonu odpovídající. Průměrná účinnost 91% je, domnívám se velice dobrá. Bude i záležet jak se tato účinnost zjišťuje???
Kaplanovu turbínu neznám, ale z dostupných všeobecných informací se dá usoudit, že i účinnost turbíny je dobrá. I turbíny, se vyrábí na jmenovité hodnoty a pokud jsou provozovány při jiných hodnotách, je i jiná účinnost. Vodní turbíny (všeobecně) mají nejlepší účinnost při cca 85% hltnosti. Vše co je nad a pod účinnost snižuje.
Dle tabulky Vám značně kolísá čistý spád neboli tlak v turbíně. Tlak v turbíně klesá se zvětšujícím se průtokem – otevřením škrtícího aparátu se zvětšuje průtok a stoupají ztráty v přívodním potrubí. To však neznamená nižší výkon. Ztráta na spádu je dotována větším průtokem (větším množstvím vody). V tabulce je však okamžitý průtok 4,5 m3/s při spádu 2,6m i při 3,2m což je dost zvláštní???? Mohlo by to znamenat, že chybuje hladinová regulace a nebo, že se Vám zanáší česle. Nečistoty sníží průtok a tím klesne tlak v turbíně (sníží se spád) a klesne účinnost.
Asi jsem Vám moc nepomohl, ale asi bych se pokusil zjistit proč je při spádu 2,6m průtok 4500lit/s a při spádu 3,2m taktéž průtok 4500lit/s???? Pokud klesl spád díky otevření turbíny, měl by se zvětšit průtok. Neplatí tam však přímá úměra. Díky klesajícímu spádu (tlaku) klesá i průtok.

No asi bych se do toho postupně zamotal. Zhruba by mělo platit toto: čím více je otevřen škrtící orgán, tím více se zvětšuje průtok a tím více narůstá tlaková ztráta v potrubí a tím více se snižuje tlak v turbíně neboli klesá čistý spád. Veličiny je třeba fyzicky změřit, přímá úměra zde nikde neplatí. Nejčastěji se to projevuje tím, že turbína nechce jaksi táhnout při větším průtoku - větším otevření.

Přeji hodně úspěchů.
Admin

Odpovědět