Ahoj Jano, klidně si můžeme tykat.
Své odpovědi se pokusím vepsat pod citace tvých otázek.
Pri tvojej turbíne potrebuješ vodu, veľa vody a všetko ostatné ...
avšak pri Peltonke, ktorú ako jedinú môžem ja stavať je rozhodujúci tlak vody. Preto, ak píšeš o spáde 20-30m tak tomu rozumiem.
--Já potřebuji hodně vody, protože mám poměrně malý spád (4m) U peltonky je potřeba méně vody a více spádu pokud se budeme bavit o stejném výkonu na hřídeli turbíny.
Např.: u Banki 4m spád a 50lit/sec průtoku = cca 1,5kW výkonu na hřídeli.
Pelton 30m spád a 6,5lit/sec = cca 1,5kW na hřídeli
Vždy je však výkon vodního toku dle výpočtu
P = H * Q * 0,98. Otázka tedy zní: která turbína je pro jakou lokalitu vhodná. Já nikdy nemohu dosáhnout spánu 30m, ale potřebuji více vody.
No ak môžme, tak sa vráťme k tomu čo stále neviem pochopiť a to je, ako vypočítať stratu tlaku po otvorení turbíny v tej rúre. Kanál / rúra / u mňa nemôže byť otvorená. Teda máme uzatvorený kanál o jasne definovanom priemere povedzme 10cm plný je vody a ma dĺžku 1 m. .Píšeš, že tlak vody je určený "jednoduchým prevodem gravitační váhy vody – metr vodního sloupce třeba na bary. 1metr vodního sloupce = 0,09806 baru nebo 9806.65 pascalu"
tomu rozumiem. Avšak čomu vôbec nerozumiem je to čo či má na tlak vplyv priemer?
--Průměr nemá vliv na tlak ale na hmotnost – nezaměňovat – hmotnost vody žádnou energii nevyrábí. Velikost tlaku udává pouze spád, tedy rozdíl hladiny vody na česlích – na horním konci - a na hřídeli turbíny – tedy na dolním konci. Podívej se na:
http://malavoda.cz/jak_zacit_spad.htm
1m vodné stĺpca bude mať rovnaký tlak v akom koľ vek priemere?
--Ano pokud nebude voda protékat. Potrubí bude zavřené. Průměr bude ovlivňovat maximální průtočné množství vody při dané rychlosti proudění v m/sec. Tedy při daném spádu (tlaku).
Asi áno, tak priemer zohráva úlohu len čo do hltnosti turbíny a potom zohráva rolu ak som ťa správne pochopí aj potom čo sa otvorí !!! regulačný orgán.
V prípade zlého návrhu priemeru by sa mohlo stat, že nastane pokles tlaku ako píšeš.
--Ano, při otevření regulačního orgánu pak průtokem (třením, vířením….) vznikají v potrubí tlakové ztráty. Takže při otevření vždy klesne tlak a tedy proteče méně vody.
Na stránce komentářů někdo napsal tuto poznámku, cituji: „Drobná poznámka k ztratám v potrubí. Hydraulická strata (odpor) narastá s s druhou mocninou rýchlosti prúdu v potrubí. Tak pri Vami prevedenou skúškou pri 22 l/s bola strata (hyd. odpory x 1,44) a pri 80 l/s (hyd. odpory x 19,53) tj. strata v potrubí bola 13,56 krát vyššia ako pri hltnosti 22 l/s. To si musí každý záujemca uvedomiť a počítať prívodné potrubie na straty pri maximálnej hltnosti s prihliadnutím na ekonomický prínos zníženia strát, zvýšenie výroby a náklady na väčšie potrubie.“ Konec citace.
No lenže práve toto potrebujem dopredu vypočítať. Ak by som to celé postavil a dal pred turbínu do potrubia tlakomer tak ten tlak zistím, ale to bude už neskoro.
--Pro změření velkých spádů lze využít zahradní hadice s při pojeným tlakoměrem. Orientačně lze takto empiricky definovat tlakovou ztrátu při otevřené hadici s plným průtokem nebo i polovičním a od tohoto několikerého měření pak odvodit potřebný průměr. V hadici nesmí být vzduch!!!!
Přesně vypočítat tlakovou ztrátu je poměrně náročná záležitost. Nějaký jednoduchý vzorec neexistuje. Počítá se každý ohyb, pokles, tření, teplota atd…. Postupy lze nalézt na internetu viz níže.
Ja na konci mám trysku o jasne danom priemere otvoru, ktorý dokáže za určitý čas T prepustiť určitý objem V pri požadovanom tlaku P. To sú požiadavky predávanej Peltonky.
Rozdieli tlakov pri úplnom zatvorení regulačného orgánu alebo plnom otvorení regulačného orgánu v mojom prípade budú malé. Iné ako u teba pri Banki.
--Budou stejné a bude záležet na množství protékající vody a použitém průměru.
Tedy, tlaková ztráta (rozdíl tlaku) bude u tebe menší, protože pracuješ s menším průtočným množstvím vody.
Budú tam tiež rozdiely ale neviem ich vypočítať. Navyše turbína čo som ti poslal ma trysky dve. A nehovoriac, že trysku môžeš aj meniť teda priemerom myslím hore aj dole.
--Pokud máš definovaný průměr trysky, máš definovaný i maximální průtok, při daném spádu (tlaku). Z těchto hodnot lze vypočítat rychlost proudění (vzorec mám na stránkách). Z rychlosti proudění lze vypočítat tlakové ztráty viz citace výše „druhá mocnina průdu…“
Pri otvorení regulačného orgánu bude logické, že tlak sa zmenší....
--Ano tlak se zmenší o tlakové ztráty dle rychlosti proudění a množství protékající vody a tření v potrubí atd…..
--Ještě se zkus podívat na tyto stránky o turbínách:
http://mve.energetika.cz/primotlaketurbiny/turgo.htm
http://mve.energetika.cz/primotlaketurbiny/pelton.htm
A pokud se hodláš poprat s výpočtem tlakových ztrát v potrubí vědecky, koukni na tento odkaz:
http://tzb.fsv.cvut.cz/?mod=podklady&id=24
--Nebo použij tyto tabulky
http://tzb.fsv.cvut.cz/vyucujici/reinbe ... dimtab.php
--Anebo tyto odkazy
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... -v-potrubi
http://voda.tzb-info.cz/potrubni-trasy- ... -v-potrubi
Zdravím Petr.