Neefektivní využití potoka ?

Diskuse ohledně stavby a součástí vodního díla.
Odpovědět
Hruska
Příspěvky: 3
Registrován: 11 pro 2017 21:12

Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od Hruska » 11 pro 2017 21:15

Dobrý den, jsem nadčen z Vašeho mýnění o malých tocích. Rád bych potok také využil podobně jako tomu umíte Vy, ale každý mi to vyvrací, že je to neefektivní. Celý potok má sice průtok cca 200 l/s a spát pouze 1,4 m/10bm, ale stále se ho snažím využít. Z důvodu, že by na vše muselo být stavební povolení, bylo mi doporučeno vodu z potoka odebírat hadicí cca 125mm, vše schovat a nikdo nic nepozná, tzn. průtok je cca 10 l/s. Myslíte, že s těmito hodnotami má cenu něco vymýšlet? Pro představu Vám zasílám email s fokou, jak to tam nyní vypadá. Děkuji předem za info a vodě zdar 8-) Přeji hezký den Hruška

P1060257.jpg
P1060257.jpg (283.14 KiB) Zobrazeno 28261 x
P1060254.jpg
P1060254.jpg (321.7 KiB) Zobrazeno 28261 x
Naposledy upravil(a) Hruska dne 11 pro 2017 21:39, celkem upraveno 1 x.

malavoda
Administrátor fóra
Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2017 19:51

Re: Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 21:17

Dobrý den, Děkuji za dotaz. Já to mám podobně jako u vás. Alespoň co se dá usoudit z obrázku. Náklady na posouzení vlivu stavby na životní prostředí budou několikanásobně převyšovat cenu a dílo bude finančně nenávratné. To musím bohužel souhlasit s názorem, že se to legálně opravdu nevyplatí. K takovému potočnímu dílu ani neexistuje žádná legislativa, takže stavební povolení pravděpodobně nikdy nezískáte. Pokud by to byl původní mlýn, bylo by to zcela o něčem jiném. Možná by se dalo uvažovat o nějaké stavbě pro dekorativní účely (vodní svět apod.) Pokud jste prohlížel mojí fotogalerii, mohl jste si všimnout, jak mám potrubí uloženo. Průměr potrubí 126mm je moc málo a pokud to nechcete mít jen jako hračku tak se to nevyplatí realizovat. Minimální průměr doporučuji 250mm, optimálně 300mm. Vnitřní strana potrubí musí být hladká, co nejméně zatáček, ne kolena ale pouze oblouky s větším rádiusem. Jestli se Vám to vyplatí? Pokud hodláte vybudovat něco podobného jako mám já počítejte s investicí okolo 150 až 180tisíc. Bude však záležet kolik si toho uděláte sám. Nejvíce se ušetří na práci. Zdá se to moc? Ve Vašem případě budeme střízlivě uvažovat o využitém průtoku cca 100lit/s, spádu 1,4m a účinnosti vodního motoru cca 70%, bude teoretický výkon na hřídeli cca 1kW. Po započítání účinnosti generátoru, usměrňovače, akumulátorů, regulátoru a střídače lze uvažovat s reálným výkonem okolo 0,8kW. Za 24hod provozu dílo „namele“ cca 19kWh elektrického výkonu. Za měsíc krát 30, cca 576kWh za rok 6 912kWh. Náklady na údržbu, budou záležet na provedení díla, jsou minimální. Rozměry turbíny Banki: průměr oběžného kola 255mm s délkou 510mm a šířkou štěrbiny 38mm. Průběžné otáčky 361RPM a jmenovité otáčky 200RPM. Takže až takový drobeček to nebude. Plus pomaluběžný generátor. Mimochodem. Jednu menší turbínu s přechodkou pro potrubí DN160mm mám i s generátorem. Pokud byste si to chtěl jen vyzkoušet ?,,,??? Foto naleznete zde http://malavoda.cz/foto/t031.JPG nebo zde http://malavoda.cz/foto/t026.JPG Otázka, jestli se to vyplatí, je stále nezodpovězena a já vám ji nezodpovím. To si musíte zkalkulovat sám dle svých možností. Kdybyste však uvažoval zda si místo turbíny pořídit fotovoltaiku, tak Vám doporučím tu turbínu. Se stejnými náklady budete mít u turbíny 3x větší reálný výkon (kWh). To je u mne ověřená realita, a to mám již za sebou několikáté suché a slunné léto????,,,,,????

Přeji hezký den.
Admin :idea:

Hruska
Příspěvky: 3
Registrován: 11 pro 2017 21:12

Re: Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od Hruska » 11 pro 2017 21:27

Dobrý den,
mockrát děkuji za vysvětlení a za návrh.
Jen jestli Vás zajímá, tak něco mé vysvětlení:
1) potrubí jako máte Vy – Vaše fotky jsem viděl, já to tak (i z důvodu opravy břehu) udělat nemohu, ale ani nechci. Potok i okolní přiroda je nádherná a nechci vůbec narušit její ráz. Krom toho v okolí je moc „zvědavých" lidí, takže bych tam měl spoustu kontrol a dost nepřátel :-(
2) průměr potrubí 250 mm a víc – uvažoval jsem o tom a je to stále možnost, ale přeci už je to velký odběr a také výkon
3) výkon dle Vašeho výpočtu 6,9Mwh – to je opravdu velké číslo a výkon nevyužiji. Protože jde o chatu, kde často dochází k výpadu el proudu, tak moje myšlenka byla, aby získaná energie byla využit především na ledničku a popř. náhradní osvětlení a temperování chaty, takže i výkon 200-300W by měl být dostačující. Takže jak jste psal – možná je to i hračka :-) Možná i proto jsem zvolil menší průměr hadice výkon také nižší. A výkon také nižší z důvodu hluku, který generátor vytváří.

Posílám ještě jednu fotku pro více vizualizace. Myšlenka také byla, aby nic nebylo téměř poznat, takže postavit opravdu něco malého, levného a to i z toho důvodu, že jsem opravdu začátečník, ale z tohoto jsem nadšen.

Ohledně Vaší nabídky za zapůjčení – odkud jste? Je to moc těžké zařízení? Na jaký průtok je turbínka dělaná?

PS – fotovoltaiku, zřejmě po dotačních podvodech atd..., jsem osobně téměř zavrhl. Takže o ní opravdu vůbec neuvažuji.
PS2 – děkuji, že takoví nadšenci, jako Vy, stále jsou :-) Moc už se to nevidí. Jinak co se týče ohledně nějakých kalkulací apod. posílám v příloze email od pana Kafky, který se zabývá výrobou turbín. Ale to jen opravdu pro info, co je také možné.

Přeji hezký den
Hruška

malavoda
Administrátor fóra
Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2017 19:51

Re: Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 21:48

Dobrý den,
Skutečně pěkné prostředí i chaloupka. :o
Nevím, jaké turbíny pan Kafka staví a jak přišel na výkon 1,4kW při spádu 1m a průtoku 20lit/sec?? :?:
Výkon na hřídeli jakéhokoli vodního motoru – turbíny, se počítá dle vzorce
P = 0,0981 x Q x H x účinnost v %
Po dosazení hodnot bude
P = 0,0981 x 20lit/sec x 1m x 78%
P = 153,036W = 0,15kW = výkon na hřídeli motoru ne na svorkách generátoru.
Každý převod sníží účinnost soustrojí min o 10%.
Můj generátor žádný hluk nevytváří. Hlučí turbína při průtoku vody – logicky.
Moje turbína má hltnost 25lit/sec při 4m spádu. Při menším spádu bude i hltnost menší – menší rychlost proudění. Přípoj je připraven na průměr DN160. Samozřejmě lze zredukovat, avšak zmenší se průtok.
Jinak moje cena nabízené turbíny je cca 15tis(starší 25litrů/4m) – 23tis(nová 35lit/4m). Váha cca do 15kg. Materiál nerez. Pokud budete chtít i elektrický servopohon klapky bude třeba připočítat dalších 3600,-Kč. Cena jedno-statorového pomaluběžného generátoru cca 15tis. Výkon při 300ot/min 350W. Hmotnost cca opět do 15kg. Celková hmotnost soustrojí není větší jak 30kg. Jinak jsem od Trutnova. Po dohodě lze vše prohlédnout, potěžkat.
Přeji hezký den.
Admin

Hruska
Příspěvky: 3
Registrován: 11 pro 2017 21:12

Re: Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od Hruska » 11 pro 2017 21:49

Dobrý den,
ohledně pana Kafky a jeho výpočet – opravdu nevím. Já to jen posílal jako další informace, ale je pravda, že výsledky jsou hodně rozdílné.
Ohledně Vaší nabídky na starší, menší turbínu – myslíte, když to napojím na DN160, počítám přibližně průtok 15l/s, ale se spádem jen 1 metr, bude turbína fungovat? Přeci jen by měla mít jiné rozměry, když jde o jiný spád a průtok.

Jinak Trutnov znám „dobře" a mohl bych se za Váma někdy zastavit. Ale protože jsem od Blanska, což je cca 170 km, tak to ten výlet musím naplánovat.
Vy současnou turbínu máte u domu v provozu? Mohl bych na to mrknout?

Hruška

malavoda
Administrátor fóra
Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2017 19:51

Re: Neefektivní využití potoka ?

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 21:51

Dobrý den,
Současnou turbínu mám tu poslední dvojsekční. Jen momentálně opravuji čtyř-statorový generátor, který mi zničila jarní záplava. Jedu tedy na jednostatorový. Z hlediska předvedení funkčnosti to není na závadu. Po dohodě můžete přijet kdykoli. Jen upozorním, že bydlím v podhůří Rýchor a pokud bude větší spad sněhu, je třeba míti vhodnou obuv.
Pří spádu 1m by mělo teoreticky turbínou protéct cca 14lit¬¬/sec s odhadnutým výkonem 145W.
Přeji hezký den.
Admin

Odpovědět