Drobná poznámka k ztratám v potrubí.

Diskuse ohledně stavby a součástí vodního díla.
Odpovědět
Pepek
Příspěvky: 1
Registrován: 11 pro 2017 20:46

Drobná poznámka k ztratám v potrubí.

Příspěvek od Pepek » 11 pro 2017 20:46

ydraulická strata (odpor) narastá s s druhou mocninou rýchlosti prúdu v potrubí. Tak pri Vami prevedenou skúškou pri 22 l/s bola strata (hyd. odpory x 1,44) a pri 80 l/s (hyd. odpory x 19,53) tj. strata v potrubí bola 13,56 krát vyššia ako pri hltnosti 22 l/s. To si musí každý záujemca uvedomiť a počítať prívodné potrubie na straty pri maximálnej hltnosti s prihliadnutím na ekonomický prínos zníženia strát, zvýšenie výroby a náklady na väčšie potrubie.

malavoda
Administrátor fóra
Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2017 19:51

Re: Drobná poznámka k ztratám v potrubí.

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 20:47

Vaše poznámka je správná a oprávněná. Přesný výpočet tlakové ztráty není jednoduchá záležitost. Nechci zde popisovat a kopírovat, pro laika, poměrně složité vzorce či postupy pří výpočtu. Záměr byl prakticky přiblížit případným zájemcům, jak se tlaková ztráta projevuje na reálném výkonu. Poměrně velká část realizátorů řeší přívodní potrubí způsobem - měl bych mít průměr 250mm ale mám jen 200. O kousek zvýším spád a ono tam těch 30 litrů proteče.
Druhý případ je, když již po realizaci turbíny s malým průtokem, majitel zjistí že mu korytem teče mnohem víc vody než odhadl a snaží se instalací nové turbíny s větší hltností na stávajícím potrubí zvýšit výkon.

U velkých MVE s distribucí do DS je výpočet tlakových ztrát nezbytný. U potočních turbín je to trochu problematické. Myslím že pro laika nespočitatelné a nechat si to vypočítat odborníkem nebude levná záležitost. Stačí pak v reálu přidat několik kolen ohybů, změnit charakter nátoku upravit sací koš a vše je zcela jinak. Bohužel.

Admin

Odpovědět