Rozsah práce turbíny Banki

Dotazy technického rázu na konstrukci turbíny a příslušenství.
Odpovědět
Josef

Rozsah práce turbíny Banki

Příspěvek od Josef » 11 pro 2017 20:37

Dobrý den chtěl jsem vás pochválit za vaše stránky a za výklad vašich nápadů a zkušeností jen málo kdo poradí v této problematice. Jmenuji se Josef Bartoš a chtěl jsem se optat na jednu informaci ohledně bánkiho turbíny. V současné době vyřizujeme povolení o stavbě MVE pro výrobu do DS. Máme kdyspozici lokalitu H-12m Q-max 400 l/s a min 60 l/s planujeme bankiho turbínu s regulačním členem s dvojtým nátokem chtěl jsem se optat jestli dokáže turbína pracovat v takovém rosahu 60 až 400 l/s a jestli dnešní legislativa dovoluje postavit turbínu svépomocí. Děkuji Za odpověd Email: ******@seznam.cz

malavoda
Administrátor fóra

Re: Rozsah práce turbíny Banki

Příspěvek od malavoda » 11 pro 2017 20:38

Dobrý den,
Děkuji. Odhaduji, že pro takový rozsah snad turbínu postavit lze (pouze odhad bez výpočtů). Bude to nutné pečlivě propočítat s ohledem na účinnost ! Při velkém škrcení má turbina Banki podstatně jiný účiník. Toto platí i opačně. Nejlepší účinnost je při otevření na cca 80 – 85%. Pro velké rozsahy průtoků se turbíny staví dvojseční, kdy se oběžné kolo (a škrtící orgán) rozdělí na dvě části v poměru 1 : 3 nebo 1 : 4. Jednu jsem si teď postavil. Až bude více času tak oni přidám článek a nějaké obrázky. Případně se k jednomu generátoru připojí dvě turbíny s různým průtokem bez nutnosti mechanického odpojení nečinné turbíny. Zavřená turbína neklade téměř žádný (nebo zanedbatelný) odpor. Je to jistá volba kompromisu.
Legislativu ohledně MVE s připojením do DS moc neznám, protože se tím nezabývám. Turbínu a vše okolo Vám snad povolí postavit svépomocí . Ostatní , jako regulaci, el. instalaci apod. musíte mít provedené dle projektové dokumentace včetně všech autorizovaných revizí.
Asi by Vám to měli ozřejmit na stavebním nebo vodoprávním odboru.
Přeji hodně trpělivosti a zdaru.

Odpovědět